Kalendář akcí


Josef Kosák - obrazy / Stanislav Kosák - fotografie

← Zpět na výpis
upraveno:30.5.2022
Místo konání:Krajský úřad Libereckého kraje[detail]
Adresa:U Jezu 2a/64246001 LiberecGPS:50°45'47.7''N; 15°03'13.1''E[mapa]
Začátek:1. 6. 2022 0:00Konec:30. 6. 2022 0:00
Typ:VýstavaDruh:Jiný typ akceUrčená pro:Pohodovou dovolenouCharakter:Místní
200. jubilejní výstava ve foyeru krajského úřadu představí společně tvorbu dvojice Josefa Kosáka a jeho syna Stanislava. Výstava je přístupná v pracovní dny 8-17 hod., pondělí a středa do 18 hod., pátek do 16 hod. Vernisáž se koná 1.6. v 16:30 hod.

Josef Kosák před několika týdny oslavil své jubileum, 80. narozeniny. Je povoláním technik – projektant. Své první kresby uhlem, tuší, pastelem a linoryt zkoušel již v čase po nástupu do prvního zaměstnání a v letech 1963 až 1965. Zúčastňoval tehdy populárních soutěží tvořivosti mládeže a nečlenů Svazu výtvarných umělců na výstavách Výtvarníci na Táborsku, později na obdobných amatérských přehlídkách v Mostu, Ústí nad Labem a v Liberci. Pak následovaly jen příležitostné kresby a malby a zkoušení nových výtvarných technik.

K dřívějšímu koníčku se vrátil až v důchodovém věku, kdy začal používat převážně akrylové barvy. Náměty k obrazům si vytváří náhodně a podle vlastní fantazie, sestavuje je do nestandardních a nereálných situací, které nazývá „fantasmagorie“. Na obrazech z posledního období převažují motivy z vysněné přírody zaplněné množstvím zvěře, jiné kompozice jsou zaplněny květinami vábícími barevné motýly a společně doplňují půvab exotických krásek. Expozice je rovněž je doplněna ukázkou vlastivědného časopisu „Na Cestu“ propagujícího krásy České republiky, do něhož autor přispívá články se zajímavostmi z našeho kraje. Výstava je pořádaná k jeho narozeninovému jubileu. Další část výstavy je věnována fotografiím jeho syna Stanislava.

Stanislavu Kosákovi je 55 let. Profesí je tiskař. Mezi jeho koníčky patří sport, příroda, cestování a fotografování. Účast na několika společných výstavách. Poslední samostatná výstava v r.2021 v Informačním středisku v Ústí nad Labem. Jeho fotografie byly uveřejněny v několika časopisech a byly použity v různých regionálních publikacích, včetně tiskovin Libereckého kraje.

Druhý syn Josefa Kosáka – Jan Kosák – zajistí při vernisáži hudební doprovod se svojí skupinou Dixieband Liberec.