Naivní divadlo Liberec

Budova naivního divadla

Budova naivního divadla

Liberecké Naivní divadlo netřeba dlouze představovat. Je to jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v dnešní ČR a zaměřuje se hlavně na tvorbu inscenací pro děti.

Vchod do Naivního divadla

Vchod do Naivního divadla

Historie Naivního divadla
„Naivko“ se narodilo v roce 1949 a bylo jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu, tudíž v Liberci funguje déle než 70 let. Několikrát změnilo název, Naivním je od roku 1968. Také se jmenovalo Ústřední loutkové divadlo či  Krajská loutková scéna….

Hlediště Naivního divadla

Hlediště Naivního divadla

Něco o zázemí a zákulisí Naivního divadla
Kdysi byl plán – a autorem plánu nebyl nikdo jiný než Karel Hubáček – že „Naivko“ bude mít jedno jeviště a dvě hlediště. Z plánu nakonec sešlo, ale došlo k přestavbě prostor bývalého Divadla hudby a poezie v Moskevské ulici, kam se Naivko přestěhovalo a působí zde dodnes.

Interiér Naivního divadla

Interiér Naivního divadla

V minulosti mělo „Naivko“ i zadní vchod přímo do Pražské ulice, kde se nakládaly kulisy před cestou na divadelní zájezd.

 

Zázemí Naivního divadla

Zázemí Naivního divadla

A co takhle Ypsilonka? Říká vám to něco?
Ano – byl to proslulý činoherní soubor pro dospěláky, který v Liberci působil v letech 1969 – 78 a byl součástí scény ND.  Mezi známými tvářemi jste mohli v Ypsilonce zahlédnout např. Jana Schmida (jeho osobnost je nerozlučně spjata s touto scénou jako tvůrcem její poetiky), Luďka Sobotu, Jiřího Lábuse, Váslava Helšuse, Oldřicha Kaisera, Bronislava Poloczka, Janu Synkovou, Karla Nováka a mnoho dalších… Mezi nejznámější hry či inscenace patří např: C. a k. polní maršálek s Luďkem Sobotou, Mackbeth s Jiřím Lábusem, Dvanáct křesel, Ubu králem nebo Michelangelo Buonarotti s  Václavem Helšusem.

Fundus Naivního divadla

Fundus Naivního divadla

Naivní divadlo v číslech
Ročně navštíví představení ND téměř 50 000 diváků
Elektrorozvody pro zvuk a světlo v ND měří více jak 5 km
kapacita velkého sálu ND je 192 míst a do komorního Studia NDL se vejde zhruba 70 diváků. A  občas se hraje i v malém divadelním klubu pro 50 diváků
v ND hraje 10 herců a pracuje dalších 20 zaměstnanců

Z premiéry

Z premiéry

ND má za sebou již téměř tři stovky premiér
Když v roce 1999 ND slavilo 50 let své existence, mělo odehráno 213 inscenací, každá z nich měla 70 repríz. Tj. 14 910 představení. Průměrná délka představení je 45 minut, takže 14 910 představení bylo odehráno za 670 950 minut, což je 11 182,5 hodin, což je 465,9 dne, což je něco málo přes rok a čtvrt…?
V letech 2009 – 2020 obdrželo ND celkem pětkrát cenu ERIK, udělovanou nejlepší české loutkové inscenaci roku

 

Mezinárodní festival loutkových divadel pro děti

Mezinárodní festival loutkových divadel pro děti

Mateřinka
Od 70. let každý lichý rok v červnu „Naivko“ pořádá MATEŘINKU – mezinárodní festival loutkových divadel pro děti.

Mezinárodní festival loutkových divadel pro děti

Mezinárodní festival loutkových divadel pro děti

V této době můžete po Liberci spatřit obří nafukovací slony – maskoty Mateřinky, jejichž stádo se už rozrostlo na pěkných 15 kusů.

 

Výstava

Výstava

Úspěchy Naivního divadla
Víte, že…                                                          
…ND zahrálo svou slavnou inscenaci Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla přímo na jevišti „zlaté kapličky“ Národního divadla?
… ND se svými inscenacemi hostovalo nejen ve většině evropských zemí, ale také v Izraeli, Kanadě, USA, Mexiku, Japonsku, Číně, Koreji či Pákistánu?

Nejstarší dochované loutky

Nejstarší dochované loutky

…nejstarší dochované loutky ND, které si lze prohlédnout při Procházce zákulisím, pocházejí z inscenace Sambo a lev z roku 1956?
… v ND v roce 1958 režíroval i slavný český surrealista Jan Švankmajer? Inscenace se jmenovala Šuki a Muki.
…naprostá většina loutek ND je vyřezána z lipového dřeva. Je totiž velmi měkké a dá se snadno řezat tzv. „přes léta“ (letokruhy)

V omezeném režimu, ale přeci, se letos uskutečnil již 26. ročník mezinárodního Festivalu Mateřinka, který se jako jediný ve střední Evropě zaměřuje na loutkové inscenace pro děti předškolního věku.

Více informací se dovíte na stránkách: www.naivnidivadlo.cz