Regionální výrobky

Křišťálové údolí

Křišťálové údolí spojuje sklářské, bižuterní a šperkařské firmy na severu Čech. Zdejší kraj poskytoval mimořádně kvalitní sklářský písek, bystřiny dávaly vodu a bučiny skvělé tvrdé dřevo, takže se pod rukama sklářů rodila krása, před kterou poklekal celý svět.

Akce (1)

Třpytivé dědictví

V druhé polovině 17. století se na českém území začalo tavit průzračně čisté sklo, které svou čirostí, zářivostí a tvrdostí bylo obzvlášť vhodné pro rytí a broušení. Toto sklo, označované jako český křišťál, se stalo domácí specialitou a bylo ve světě tak žádané, že se v první polovině 18. století staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě.

Historie výroby skla na severu Čech se skládá z mnoha fascinujících příběhů, které se dnes zrcadlí ve stovkách živých dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Návštěvníci Křišťálového údolí tak mohou nahlédnout pod ruce sklářů v hutích v Lindavě nebo Harrachově, na Jablonecku navštívit mačkárny perlí a obdivovat centrum bižuterního průmyslu. Novoborské linky denně vyrobí desetitisíce kusů užitkového skla a nedaleko vznikají gigantické světelné objekty pro nejslavnější hotely, paláce i lodě světa. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamenářské dílny se ukrývají v Českém ráji. Železný Brod proslavily skleněné figurky. Většina produkce z Libereckého kraje odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen zde.


Sklo na seznamu UNESCO

Ruční výroba skla byla zapsána na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společnou nominaci Francie, Španělska, Německa, Maďarska, Finska a České republiky v Botswaně schválil mezinárodní výbor organizace.

Na seznamu UNESCO už máme zapsanou tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, která se dochovala ve firmě Rautis v Poniklé na Semilsku. Nový zápis zahrnuje mnohem širší oblast ruční výroby skla – od písku a výroby sklářské suroviny prakticky po všechny techniky ručního zpracování, jako je broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček, bižuterních tyčinek a podobně.


Jedinečné Křišťálové údolí

Na rozdíl od ostatních zemí jsou u nás ještě stále zastoupeny všechny techniky sklářské výroby. Liberecký kraj má navíc ve světě unikátní postavení, když u nás máme 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, ateliérů, muzeí a škol. 

Sklo je identitou a esencí našeho kraje a patří k němu stejně jako porcelán k Míšni, whisky ke Skotsku nebo parfémy k Provence. Vítejte v Křišťálovém údolí!