Blog

Kam se v Liberci podívat zadarmo?

ZDARMA ZA UMĚNÍM

Pojďte si dát trochu kultury a umění. Každý čtvrtek můžete bezplatně navštívit rozsáhlé výstavní prostory Oblastní galerie Liberec. Dospělí tu ocení vzácná výtvarná díla a děti zase mohou popustit uzdu fantazii a vytvořit v interaktivní expozici vlastní umělecké výtvory.

Stejně tak je každý čtvrtek zdarma přístupná Malá výstavní síň naproti liberecké radnici. Zdejší výstavní prostor je sice malý, ale expozice se pravidelně obměňují, takže tu při každé návštěvě můžete vidět něco nového. Vystřídalo se tady už ledacos. Sklo, keramika, fotografie, loutky… Co vás čeká příště? Nechte se překvapit.

Za dobrovolné vstupné můžete celoročně a každý den v týdnu (krom pondělí) navštívit Severočeské muzeum v Liberci. To se chlubí stálými expozicemi, které vám představí vývoj evropského umění, přírodu Jizerských hor i bouřlivé dějiny města. Můžete tu rozehrát sbírku automotofonů, obdivovat Metelkův betlém (i když třeba zrovna nejsou Vánoce) nebo se procházet aktuálními výstavami různého druhu.


ZDARMA ZA KOUPÁNÍM

Za parného léta se nechte zlákat příjemným osvěžením ve vodách Lesního koupaliště, které však můžete bezplatně navštívit také v zimě, kdy je místo lehkého osvěžení na řadě spíše pořádná otužovačka. Ale koneckonců proč ne, co by člověk neudělal pro zdraví.

Když se podíváte na mapu Liberce, možná vás napadne jít si zaplavat do zdejší Harcovské přehrady. Ale chyba lávky. Tahle nádrž je totiž kvůli rekonstrukci přibližně až do půli roku 2025 uzavřená a navíc úplně bez vody. Jestli vás tedy neodbytně láká chuť na koupel, zamiřte na Vesecký rybník Tajch (nebo si cestu ještě o fous protáhněte až na přehradu Mšeno v sousedním Jablonci).


ZDARMA ZA DALEKÝMI ROZHLEDY

Celkem nedaleko od Veseckého rybníka (bratru 4 kiláky), ale zato pořádně do kopce se našlapete při výletě za rozhlednou Císařský kámen. Tahle 23 metrů vysoká stavba tu na kopci vyrostla namísto své dřevěné předchůdkyně v roce 2018, a aby nedopadla jako ona, má kovovou kostru a jen kabát na ní je ze dřeva.

Jestli se vám nechce trmácet do kopce, můžete si v létě dopřát krásný rozhled i přímo v centru Liberce. V té době je totiž zdarma přístupná vyhlídka Krajského úřadu Libereckého kraje, která je otevřená v pracovních dnech a aby to bylo úplně „bez práce“ dopravit se k ní můžete unikátním páternosterem.


ZDARMA CESTOVÁNÍ NEBO PROCHÁZKY PO MĚSTĚ

MHD Liberec je bezplatná pro děti do 6 let a seniory nad 70 let věku. Ovšem taková procházka po městě má rozhodně také své kouzlo. Přijďte si do infocentra pro mapku turistických atraktivit, nebo mapky o zajímavostech jednotlivých čtvrtí. V libereckých ulicích je totiž pořád co objevovat.


ZDARMA SPORTOVÁNÍ V OKOLNÍ PŘÍRODĚ

Přijeďte do Liberce za sportem. Odkudkoli a kdykoli. Napravo najdete lesy Jizerek, nalevo svahy Ještědu a uprostřed město, co vám vlije novou sílu do žil. Zatímco v zimě tu na horách držíte lyže ve stopě, a máme přitom k dispozici na 200 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí, v létě jednoduše vyměníte prkna za kola nebo nazujete pořádné turistické boty a můžete zase vyrazit. Čeká vás sever. Drsný kraj, do kterého se zamilujete!