Užijte si^Liberec

Buďte v Liberci eco-friendly

Pokud jste příznivci zdravého životního stylu a šetrného přístupu k životnímu prostředí, pak vám v tomto článku chceme nabídnout pár tipů, kterak být v našem městě eco-friendly a zároveň vám poradíme, kde můžete potkat lidi vyznávající stejnou filozofii.

BIO PRODEJNY

Farmářské dobroty nabízí třeba obchod Spižírna, zdravou výživu, ale také bio kosmetiku a ekodrogerii najdete v prodejnách Gaia nebo Jo-bio, kde je skvělou službou bezobalový prodej a dalším bezobalovým obchodem a prodejnou organických potravin přímo v centru města je GRAM v OC LBC. Jak vidíte, bio kvalitu tu máte skutečně nadosah.


ZDRAVÉ RESTAURACE

Pokud přemýšlíte nad stravováním, kde zdravá výživa hraje prim, pak můžeme doporučit vegetariánskou restauraci Ánandanebo třeba VEGway – čistě veganské občerstvení, kde vám dají jídlo s sebou. Chutnat vám určitě bude i při návštěvě salátového bistra Fresh cantine, ve vyhlášeném vegetariánském bistru Mikyna nebo slow-food restauraci s autentickou světovou kuchyní Omam.


ZELENÁ DOPRAVA

V Liberci je vše téměř na dosah, dostat se z bodu A do bodu B je celkem snadné i pěšky a ještě přitom máte možnost město lépe poznat a zažít. Pokud si přesto chcete cestu zkrátit, pak je ideální volbou využití MHD. Prakticky všechny turistické cíle totiž najdete na tramvajové lince č. 3, která vede skrz město z jednoho jeho konce na druhý. Tramvaje vás dovezou až pod Ještědský hřeben a doslova raritou je pak tramvajové spojení i do sousedního města Jablonce nad Nisou (tramvaj č. 11, po dobu výluky také bus X 11). Liberec a tramvaje zkrátka patří k sobě, tak proč toho nevyužít.


PŘÍRODNÍ WORKSHOPY

Zajímavé workshopy s ekotematikou příležitosně pořádá designová prodejna Hrst. Užitečná témata nabízí také spolek AvantgArt, který se stará o Zauhlovačku a vymýšlí i kurzy, při kterých se naučíte čalounit sedáky nebo renovovat dřevěný nábytek.


EKOPARK LIBEREC

EKOParku se říká „zelené srdce města“ a tohle označení si plně zaslouží. Je to místo, kam v letní sezoně míří rodiny s dětmi, aby si tu vyzkoušely stezku naboso, prošly se blátem nebo třeba nakrmily místní kozy. Dospělí si pak mohou užít relax v houpacích sítích nebo nad kávou v Kavárně Pokec v korunách stromů, zatímco děti jim připraví dobroty v  blátivé kuchyni a vyrobí suvenýry v ekodílničce. Volný čas offline rozhodně není nuda!

FARMÁŘSKÉ TRHY

Každou středu a čtvrtek od půlky března až do půlky listopadu nabízí regionální pěstitelé na Farmářských trzích v ulici 5. května (vedle radnice) domácí ovoce, zeleninu, sazenice květin, pekařské dobroty nebo třeba různé druhy ryb a skvělé pivo. 


BLEŠÍ TRHY

Dvakrát do měsíce se v sobotním dopoledni konají na parkovišti u Home Credit Areny Bleší trhy – Všehotrhy, kde můžete prodat, co již nepotřebujete, nebo naopak koupit, co nechtějí druzí.


PUTOVNÍ MĚSTSKÉ TRHY

V Liberci se příležitostně konají moderní městské TaTrhy, které lákají na pestrou směsici zboží. Najdete tu výborné jídlo a pití, originální kousky od designových umělců z celé republiky i poklady z půdy.