Užijte si^Liberec


Buďte v Liberci eco-friendly

← Zpět na výpis
vytvořeno:13.5.2020 | upraveno:6.5.2022

Pokud jste příznivci zdravého životního stylu a šetrného přístupu k životnímu prostředí, pak vám v tomto článku chceme nabídnout pár tipů, kterak být v našem městě eco-friendly a zároveň vám poradíme, kde můžete potkat lidi vyznávající stejnou filozofii.

Bio prodejny

Farmářské dobroty nabízí třeba obchod Spižírna, zdravou výživu, ale také bio kosmetiku a ekodrogerii najdete v prodejnách Gaia nebo Jo-bio, kde je skvělou službou bezobalový prodej a dalším bezobalovým obchodem a prodejnou organických potravin přímo v centru města je GRAM v OC LBC. Jak vidíte, bio kvalitu tu máte skutečně nadosah.

Zdravé restaurace

Pokud přemýšlíte nad stravováním, kde zdravá výživa hraje prim, pak můžeme doporučit vegetariánskou restauraci Ánanda, první liberecké Rawbistro, kde se jídlo nevaří, ale připravuje, nebo třeba VEGway – čistě veganské občerstvení, kde vám dají jídlo s sebou. Chutnat vám určitě bude i při návštěvě salátového bistra Fresh cantine, ve vyhlášeném vegetariánském bistru Mikyna nebo slow-food restauraci s autentickou světovou kuchyní Omam.

Zelená doprava

V Liberci je vše téměř na dosah, dostat se z bodu A do bodu B je celkem snadné i pěšky a ještě přitom máte možnost město lépe poznat a zažít. Pokud si přesto chcete cestu zkrátit, pak je ideální volbou využití MHD. Prakticky všechny turistické cíle totiž najdete na tramvajové lince č. 3, která vede skrz město z jednoho jeho konce na druhý. Tramvaje vás dovezou až pod Ještědský hřeben a doslova raritou je pak tramvajové spojení i do sousedního města Jablonce nad Nisou (tramvaj č. 11, po dobu výluky také bus X 11). Liberec a tramvaje zkrátka patří k sobě, tak proč toho nevyužít. Mimochodem - pokud se chcete po Liberci pohybovat svižně a přitom ekologicky, máte i další možnost. Půjčte si koloběžku Bolt. Jednoduché cestování po Liberci má zelenou!

Přírodní workshopy

Zajímavé workshopy s ekotematikou příležitosně pořádá designová prodejna Hrst. Užitečná témata nabízí také spolek AvantgArt, který se stará o Zauhlovačku a vymýšlí i kurzy, při kterých se naučíte čalounit sedáky nebo renovovat dřevěný nábytek.

EKOPark Liberec

EKOParku se říká „zelené srdce města“ a tohle označení si plně zaslouží. Je to místo, kam v letní sezoně míří rodiny s dětmi, aby si tu vyzkoušely stezku naboso, prošly se blátem nebo třeba nakrmily místní kozy. Dospělí si pak mohou užít relax v houpacích sítích nebo nad kávou v Kavárně Pokec v korunách stromů, zatímco děti jim připraví dobroty v  blátivé kuchyni a vyrobí suvenýry v ekodílničce. Volný čas offline rozhodně není nuda!

Farmářské trhy

Každou středu a čtvrtek od půlky března až do půlky listopadu nabízí regionální pěstitelé na Farmářských trzích v ulici 5. května (vedle radnice) domácí ovoce, zeleninu, sazenice květin, pekařské dobroty nebo třeba různé druhy ryb a skvělé pivo. 

Bleší trhy

Dvakrát do měsíce se v sobotním dopoledni konají na parkovišti u Home Credit Areny Bleší trhy – Všehotrhy, kde můžete prodat, co již nepotřebujete, nebo naopak koupit, co nechtějí druzí.

Putovní městské trhy

V Liberci se příležitostně konají moderní městské TaTrhy, které lákají na pestrou směsici zboží. Najdete tu výborné jídlo a pití, originální kousky od designových umělců z celé republiky i poklady z půdy.