Užijte si^Liberec

Liberec pro milovníky zvířat

Plánujete výlet do Liberce a svého zvířecího kamaráda chcete vzít s sebou? Pak právě vám jsou určeny následující řádky, ve kterých vám poradíme, kde vás i s vaším čtyřnohým společníkem rádi uvidí…

NÁVŠTĚVA KULTURNÍCH ZAŘÍZENÍ PRO PSA NENÍ

Hned zpočátku vás musíme upozornit, že návštěva kulturních zařízení bude vašim chlupatým přátelům odepřena. Vzít je s sebou do divadel, kin, muzeí a galerií není dovoleno a zákaz vstupu pro psy platí i do oblíbených turistických cílů, jakými jsou Zoo a Botanická zahrada Liberec.


LETNÍ TURISTIKA SE PSEM

Ovšem není potřeba zoufat, máme pro vás mnohem lepší nápad - vydejte se se svým psem na pořádný výlet přírodou! A v tomto ohledu nabízí naše město úplně ideální podmínky pro všechny výletníky. Od severovýchodu je Liberec obklopen krásnými lesy Jizerských hor a z jihozápadu je zase zaštítěn Ještědským hřebenem. Obě místa přitom nabízí množství tras o různých délkách, takže si lehce můžete vybrat podle času nebo kondice. Do hor se přitom snadno dostanete místní dopravou, do Jizerek jezdí autobusy a k Ještědu vás zase pohodlně svezou tramvaje.


CESTOVÁNÍ SE PSEM

Když už hovoříme o liberecké MHD, určitě vás potěší, že je pejskům příznivě nakloněna. Jízdné se za ně neplatí, jen je samozřejmě třeba mít pro ně košík a vodítko. Chcete-li cestovat vlakem, počítejte s tím, že za svého čtyřnohého společníka budete platit jízdné podle počtu ujetých kilometrů. Pokud se chcete vydat se psem do zahraničí (po zemích EU), pak musí být čipovaný či tetovaný a zároveň očkovaný proti vzteklině (pas zvířete s sebou).


KOUPÁNÍ SE PSEM

Když v létě udeří vedra, každý zatouží po chladné koupeli. Bazény a veřejná koupaliště (včetně libereckého Lesního koupaliště) jsou sice vašemu psovi zapovězeny, ale můžete se spolu osvěžit ve Veseckém rybníku zvaném Tajch nebo třeba na fojtecké přehradě v Mníšku. Oblíbená jablonecká přehrada Mšeno zakazuje koupání psů v první přehradě po dobu koupací sezony – tedy od 1. 5. do 31. 8. V období květen-září mohou psi využívat pouze zdejší II. a III. přehradu.


ZIMNÍ TURISTIKA SE PSEM

Naproti tomu, jakmile se s příchodem zimy ponoří náš kraj do sněhových závějí, nastává lyžařská sezona a nadšení sportovci míří do hor. Pokud se vydáte stejným směrem, pak určitě nemiřte na sjezdovky, které jsou chodcům i psům z bezpečnostních důvodů zakázané. A rozhodně vás neuvidí rádi ani na běžkařských trasách, kde jsou chodci pohromou pro pracně zbudované lyžařské stopy. Doporučit vám však můžeme pohodlnou cestu z tzv. Maliníku (sedlo nad Bedřichovem), přes Českou chalupu do Lidových sadů. Na Maliník vás dopraví autobusy, pak jdete celou cestu z kopce, až doputujete zpět do Liberce. Tato čtyřkilometrová trasa je velmi oblíbená a často plná dalších souputníků, takže se nemusíte obávat neschůdných závějí. Pozor, občas po ní prosviští lyžař nebo děti na bobech a saních, tak mějte svého pejska pod dohledem. A pokud vás cestou přepadne hlad, žízeň nebo menší únava, zastavte se nabrat síly v restauraci Česká chalupa. Najdete ji přibližně ve třetině cesty a psům je do ní vstup povolen.


DOBROTY PRO PSY

Poté co si na dobrém jídle pochutnáte vy, možná vás napadne udělat radost i svému psovi. V takovém případě nemusíte dlouho přemýšlet a vydejte se rovnou do první psí pekárny v Liberci se slibným názvem Bone Apetit. Pamlsky, granule nebo třeba i dorty pro psy z této pekárny jsou 100% přírodní a jsou vyráběny z kvalitních kousků masa, ryb, sýrů, ovoce a zeleniny.

A jelikož co jde dovnitř, musí také ven, tak zároveň využijeme příležitosti, abychom na tomto místě poprosili všechny slušné majitele, aby po svých psech vždy uklidili, co je potřeba.


NA ZÁVĚR TAKÉ NĚCO PRO MILOVNÍKY KOČEK

Zatím jsme se v našem článku věnovali psům a tak to nyní alespoň trochu napravíme tím, že na závěr bude řeč také o kočkách. S těmi sice na cesty zřejmě nevyrazíte, ale pokud před psem přece jen dáváte přednost šelmám kočkovitým, máme pro vás tip. V Liberci je totiž unikátní kočičí kavárna – Catfé Kočičárna! Je to skvělé místo s dobrou kávou, chutnými zákusky a především s kočkami, které si můžete nejen pomazlit, ale třeba je i adoptovat a dát jim tak nový domov.


SOS KONTAKTY

Pokud se váš pes ztratí: Útulek Archa, tel.: 485 106 412, mobil: 602 774 104, adresa: Ostašovská 570, Liberec 11

Pokud váš pes onemocní: Non-stop služba: Veterina Růžodol, tel.: 485 103 881, adresa: Ostašovská 584/26, Liberec 11Kolektiv Městského informačního centra Liberec přeje příjemnou dovolenou vám i vašim zvířecím přátelům. A budete-li chtít naše infocentrum navštívit, nezapomeňte vzít svého chlupatého společníka s sebou. U nás jsou vždycky vítáni!