Vyhledávání

Omlouváme se za problémy se zobrazením detailu akce, na designu se pracuje…

Kamenná krása aneb muzejní bestiář

← Back to subject
last update:15.8.2023
Place:OC Plaza Liberec
Address:Palachova 1404/246001 LiberecGPS:50°46'9.2''N; 15°03'33.8''E[Map]
Beginning:21. 11. 2023 0:00End:31. 3. 2024 0:00
Type:ExhibitionKind:ArchitectureRecommended for:Relaxing holidayCharacter:Local
Pasáž v 1 patře OC PLAZA Liberec zdobí panelová výstava "Kamenná krása aneb muzejní bestiář". Výstava uspořádaná v rámci oslav výročí 150 let od založení Severočeského muzea přibližuje tuto stavbu v detailních pohledech a přináší zajímavé informace o jejím vzniku.

My se snažíme ukázat skrytou kamennou krásu 125 let staré muzejní budovy prostřednictvím stručných textů a působivých fotografií Aleše Jungmanna široké veřejnosti.

Pojďte se s námi projít výstavou a objevit roztomilého králíka, žábu, vránu, netopýra, ale také divé muže, roztodivné hlavy lvů v maskaronech nebo portréty stavitelů muzea Gustava Miksche, majitele liberecké stavební firmy, která realizovala stavbu muzea, stavbyvedoucího Augusta Krause a hlavního sochaře muzea Emanuela Gerharta. Nezapomněli jsme ani na pohledově dominantní novodobou dvojici lvů střežících vchod do muzea. Ač bylo jejich umístění v plánu již při stavbě muzea, tak se jejich realizace zdařila až při rekonstrukci v roce 2020. Autorem netradiční dvojice lva a lvice je významný český sochař Jaroslav Róna.

Výstavní projekt především představuje konkrétní sochařskou výzdobu muzejní budovy, ale zároveň se obecně dotýká problematiky sochařského pojednání veřejných budov 19. století nebo určení stylu, ve kterém byla budova postavena.