Vyhledávání


Garden of memories

← Back to results
Created:28.8.2013 | Modified:30.5.2016

Address:BudyšínskáLiberec, 460 01GPS:50°46'32.4''N; 15°03'41.5''E[Map]
Garden of Memories in Liberec took the second place in competition Parks and Gardens of the year 2013 in the Czech Republic. The garden is freely accessible, there are significant tombs – for example tomb of the Liebieg family, Liberec barons and businessmen. Memorial of Austro-Prussian War from 1866 (raised in 1868) is located just in the middle of the park.

Místo pro „Zahradu vzpomínek“ nebylo vybráno náhodou. Je symbolickým odkazem a dědictvím doby minulé. Kdysi zde býval městský hřbitov (pohřbívalo se zde až do roku 1956), dnes je toto místo přeměněno na park.

Podobně jako řeka Nisa protéká Libercem v nepravidelných meandrech, prochází zahradou centrální kamenná cesta symbolizující „řeku vzpomínek“. Začátek cesty – pramen – je v nejvyšším místě zahrady a cesta – řeka – postupně sestupuje do nejnižšího místa v jihozápadní části, kde posléze zahradu opouští zamřížovaným otvorem ve zdi. Podél cesty je rozšířený centrální meandr u kříže, který slouží pro pořádání komorních společenských akcí, jsou zde sedáky, pítko i ozvučení. Zpevněné plochy jsou tvořeny původní cestní sítí, hlavní cesty jsou z původní žulové dlažby (liberecká žula) doplňující propojovací komunikace jsou vytvořeny z obdélníkové betonové vymývané dlažby, obvodové cesty jsou z libereckého perku (mlatová úprava).

V žulové dlažbě jsou nepravidelně rozptýleny drobné artefakty jako vzpomínky na časy minulé: obklady a části střechy z bývalých a proslavených lázní, části žlutých obkladů z již zbouraného obchodního domu Ještěd, cívku z již neexistujícího biografu Varšava, část kolejnice z první tramvajové trati v Liberci, černý leštěný hranol z Libereckého krematoria a další artefakty. Úlomky vzpomínek na zašlé časy města Liberec. Na začátku cesty je tabule, kde jsou artefakty vyjmenovány. Hledat, objevovat a vzpomínat musí návštěvník zahrady sám.

Attachments