Technical monuments

Počátky automobilismu

U nás to všechno začalo! Libercem jezdil první vůz v Čechách a jeho majitel Theodor Liebieg dostal první řidičský průkaz v našich zemích. Theodor také podnikl první dálkovou jízdu na světě a nechal postavit unikátní autodům.
Location
Address:Liberec

Naprostá jednička

Když si roku 1893 pořídil tehdy 21letý liberecký textilní baron Theodor Liebieg ml. automobil Benz Victoria, stal se prvním motoristou v Čechách a třetím v Rakousku-Uhersku. Vůz s výrobním číslem 76 přicestoval do Liberce z německého Mannheimu vlakem. Jak ovšem proclít to, co vlastně vůbec neextistuje? Třeba na součástky. Vozidlo tak bylo nakonec deklarováno jako “jeden kočár bez oje” a “jeden 200kilogramový motor”.

Pionýr motorismu

Hned následujícího roku (16.7.1894) se odvážný Theodor vydal na první dálkovou jízdu na světě. Z Liberce do Gondorfu u Koblenze (rodinné sídlo) ujel za 7 dní přibližně 939 km při průměrné rychlosti 13,5 km/h. a navštívil přitom dokonce i dojatého konstruktéra Karla Benze přímo v Mannheimu. Živit drobečka Victorii ovšem také nebyla žádná legrace. Na 100 km spotřebovala 21 l benzinu a 150 l vody na chlazení. Benzín v té době navíc prodávaly jen lékárny nebo drogerie, vodu bral Theodor třeba z potoků nebo studní.

První řidičský průkaz

Lidé si ovšem na čoudící a hlučný samohyb nemohli zvyknout, vůz plašil koně a děsil děti. Liebieg proto požádal o oficiální povolení k jízdě, a tak získal 1. jízdní doklad na našem území.

Autodům

Roku 1904 doplnil Liebiegovu vilu autodům, zřejmě první ve střední Evropě. V přízemí byla garáž, montážní jáma, umývárna, dílna a toaleta, v patře bydlel řidič. Stavbu zakončovala benzínová věž na skladování pohonných hmot.

Automobilka Linser

První liberecký automobil vyrobil Christian Linser. Ten v roce 1858 založil firmu na zpracování kovů, která časem přešla až k výrobě motocyklů a aut. První vůz zkonstruoval na přelomu let 1905-1906 a představil jej na výstavách ve Vídni a Liberci.

Automobilka R.A.F.

Na výstavě si vozu všiml Theodor Liebieg a roku 1907 založil automobilku – Reichenberger Automobil Fabrik (R.A.F.), která po dohodě od Linsera výrobu aut převzala. Roku 1912 fabriku odkoupila fa. Laurin & Klement a výrobu krátce nato ukončila.

Automobilka Liaz

Liberecké automobilové závody (Liaz) – byl výrobce nákladních a speciálních vozů, který v letech 1951-2002 sídlil v Rýnovicích. Vozy se účastnily i motoristických soutěží-např. rallye Dakar.

Brouk Ferdinanda Porscheho

Roku 1875 se v libereckých Vratislavicích narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil hlavně konstrukcí lidového vozu (Volkswagen) později známého jako VW Brouk. V rodném domě je nyní expozice o jeho životě a díle.