Technical monuments


Transbordér (transporter bridge)

← Back to listing
Created:14.8.2019 | Modified:9.3.2021

Address:460 01 LiberecGPS:50°47'16.7''N; 14°58'13.2''E[Map]
The “transbordér” is a suspension footbridge over the Nisa River with a hand drive, which was opened after the floods in October 2010. The passengers alone move the cabin by pulling a rope. The pulley is constructed in such a way that the passengers do not have to use too much strength. The transporter bridge project comes from the architect Martin Rajniš. The facility itself is also intended as a tourist attraction. Reportedly it is the first and only transporter bridge in the Czech Republic.

Transbordér přes Lužickou Nisu (dřevěný kabinkový osobní mostní přepravník) najdete na hranici měst Chrastava a Liberec, u osady Kolonka chrastavské části Andělská Hora. Kabinkou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu.

Přístup: Z Liberce se k němu dostanete nejsnáze vlakem, výstupní zastávkou je "Machnín hrad".  Transbordér těsně sousedí se souběžným železničním mostem, dojdete k němu vpravo dolů z kopce ve směru jízdy.

Náš tip: Od železniční zastávky "Machnín hrad" je pouhých 200 metrů vzdálen další zajímavý turistický cíl - Zřícenina hradu Hamrštejn. Ten najdete, když se vydáte naopak vlevo od zastávky a to do kopce. Romantické místo určitě stojí za viděnou.