Zlatý kříž a Masarykova třída
Contact
– not available –Poklady Zlatého kříže i jeho okolí
Současná podoba Masarykovy třídy je z doby největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Její součástí je tzv. Zlatý kříž, který tvoří křižovatka ulic Masarykova a Vítězná. Právě tady najdete Lázně císaře Františka Josefa I. (nynější Oblastní galerii), Severočeské muzeum a Obchodní živnostenskou komoru (nynější dětskou polikliniku). Dalším významným místem na Masaryčce je původní areál Libereckého výstaviště, který dnes slouží jako Technické muzeum. Lipová alej pak vede turisty romantickou procházkou podél reprezentativních vil z centra města směrem k botanické zahradě, zoo a Lidovým sadům, kde začíná síť stezek do Jizerských hor.
Kuriozity na každém kroku
Tahle ulice je opravdu třída! A umí i pobavit. Jejím středem vedou troje kolejnice místo obvyklých dvou, takže neznalý návštěvník má pocit, že ho šálí zrak. Důvod je ovšem jednoduchý. Ulicí totiž jezdí nejen tramvaje moderní (rozchod kol 1435 mm), ale při zvláštních příležitostech také tramvaje historické (rozchod kol 1000 mm). Liberec je jediným městem v ČR, kde jsou částečně provozovány tramvaje i na původním rozchodu kol, proto vedou městem tři kolejnice místo obvyklých dvou.
Císařovy lázně
Jméno císaře pána Františka Josefa, čelného představitele Rakousko-Uherské monarchie, tu přes ulici hledí z fasády Oblastní galerie na bustu Tomáše G. Masaryka, prvního prezidenta samostatného Československa. Mimochodem budova galerie má jako jediná v téhle čtvrti opravdový tovární komín, který je navíc vykládaný barevnými cihlami.
Jezírko na konci ulice
Krásnému jezírku usazenému v dolíku pod Masaryčkou se původně říkalo Gondolový rybník, pak Labutí jezírko, ale ani lodičky, ani labutě na něm dnes nenajdete. Místo nich brázdí v létě hladinu pelikáni ze sousední zoologické zahrady a ostrůvek v zadní části obývají dokonce lemuři. Romantická hrázděná stavba na břehu jezera je restaurací, která celoročně zve k posezení a občerstvení.