Modern architecture

Dům Karla Hubáčka

Montovaný dům, navržený přímo Karlem Hubáčkem, je bezpochyby nejzajímavější realizací individuálního bydlení na přelomu 50. a 60. let 20. století.
Location
Address:Alšova 454/10Liberec, 460 15GPS:50°46'33.5''N; 15°05'2.7''E[Map]
Contact
Web:www.dumkh.cz

Osamocený prototyp

Cílem projektu bylo navrhnout levný, dostupný a kvalitní dům pro široké vrstvy obyvatel, který by byl zhotoven s minimem prostředků. V podstatě šlo o doslova revoluční snahu vytvořit dům za cenu bytu. Prototyp zůstal bohužel osamocený, k realizaci výstavby nedošlo, a tak se do tohoto vzorového domu nastěhoval sám Karel Hubáček s rodinou.


Funkcionalistický dům

Neobvyklým prvkem stavby jsou experimentální panely z pěnobetonu a drcené, velice tvrdé, lisované břidlice. Strohá fasáda je oživena dřevěnými obklady, subtilními sloupy nesoucími patro a elegantní modrobílou barevností. Celkový dojem doplňuje zahrada ohraničená modrým plotem, také podle návrhu Karla Hubáčka. Z přízemí s garáží vede kovové schodiště do patra s hlavními obytnými místnostmi. Z obývacího pokoje se dá přejít do soukromých místností buď přes chodbu nebo přes kuchyň.


Objekt nyní patří muzeu

O dům Karla Hubáčka pečuje od prosince 2023 Severočeské muzeum, které tady chce vytvořit expozici, která by připomínala život a dílo tohoto světoznámého architekta.


Doporučujeme

Opening hours
Month from / toDay in the week from / toHours from / toSymptom
all months -- closed