Enjoy^Liberec


Liberecký podzim v barvách umění

← Back to listing
Created:1.10.2021 | Modified:1.10.2021

Kam zamířit v Liberci na podzim? Když se listí zbarví a počasí začne být proměnlivé, je ten správný čas na návštěvu divadel, muzeí a galerií.

Nechte se pozvat třeba do Severočeského muzea, které nedávno prošlo několikaletou rekonstrukcí a nyní se vám chce pochlubit novými interiéry, takže až do konce roku je vstupné bezplatné. V tematických sbírkách se vám tu představuje „Krása a užitek“ evropského umění, příroda Jizerských hor v expozici „Doteky severu“ i bouřlivé dějiny města v expozici „Libereckých fragmentů“. Také muzejní budova je cenným exponátem. Svou architekturou totiž připomíná měšťanský dům, kapli i palác a v její zadní části je vsazena kopie věže staré radnice, ze které je pěkný výhled do okolí.


Naproti muzeu navštivte Oblastní galerii Liberec, jen se nenechte zmást velkým nápisem „Lázně“, který připomíná dřívější poslání této budovy. Ke zmíněné minulosti se totiž galerie hrdě hlásí a vtipně ji ve svých sbírkách využívá. Ponořte se do vln umění a prohlédněte si nové podzimní výstavy: od 1.10. „Obrazy zášti - vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích“ nebo od 15.10. „iluze“ Zdeňka Trse. Jak praví galerijní moudro „Tady je pořád na co koukat!“.


Trojlístek výstavních prostor doplňuje na Masarykově ulici (která je údajně nejkrásnější ulicí v Čechách) ještě blízké Technické muzeum, kde ty největší exponáty dokonce nenajdete v muzeu, ale před ním. Uvnitř pak na vás čekají automobily, motocykly i jízdní kola a uvidíte tu také expozici o historii městské dopravy v regionu. Nedávnou novinkou muzea je tzv. Bajzovo hokynářství, tedy výstava starých rádií inspirovaná známým románem „Bylo náš pět“, a také výstava fotoaparátů a fotografií.


Velké výstavní prostory najdete v liberecké iQLANDII, která svým návštěvníkům představuje pestrý svět přírody, vědy i techniky. Abyste si důkladně prohlédli a zároveň i vyzkoušeli stovky interaktivních exponátů, budete potřebovat opravdu hodně času. Celou prohlídkou iQLANDIE vás navíc bude provázet i nová poznávací hra, která odhaluje příběh skla a jeho využití. Projděte se Křišťálovou stezkou a rozsviťte iQLANDII!


Se sklem, a uměleckými výtvory z něj, se potkáte i na dalším místě. Díky unikátnímu projektu Křišťálové údolí v divadle si můžete vychutnat podzimní premiéry v Divadle F. X. Šaldy spolu se třpytivou krásou módních doplňků z dílen severočeských sklářských mistrů. Šperky, které obdivuje celý svět, budou k vidění na prodejní výstavě ve foyer historické budovy divadla po celou sezónu.

Přijeďte do Liberce a nechte se okouzlit uměním…