Vyhledávání

Omlouváme se za problémy se zobrazením detailu akce, na designu se pracuje…

Jiří David: Nebezpečné vázy

 
14.9.2023
image_567x567
VeranstaltungstypVeranstaltungsartVeranstaltungscharakterGeeignet für
AusstellungJiný typ akceLokalAnnehmlichen Urlaub
Žiletky, ozubená kola, ostnatý drát. Tento kontrast křehkého a surového pod Davidovýma rukama vytváří nové hodnoty. A ty mohou sklo nejen zdobit, ale rovněž ho i poškodit, poškrábat, rozbít či zcela zničit. Prostě to, co vnímáme ve světě jako čisté, průhledné či podmanivé, může být pro nás v řadě případů i nebezpečné.
Wann Wo Zulassung
Anfang: (Fre) 10. 11.
Ende: (Son) 24. 3.
Regionalgalerie Liberec - im ehem. Stadtbad keine Angabe
Mehr Informationen auf www.ogl.cz/jiri-david-nebezpecne-vazy .
Ort der Veranstaltung
Adresse:Masarykova 723/1446001 LiberecGPS:50°46'25.8''N; 15°04'4.1''E[Karte]
Kontakt zum Unternehmen
GSM:+420 723 588 829Telefon:+420 485 106 325E-mail:oblgal@ogl.czWeb:http://www.ogl.czhttp://www.facebook.com/OblastniGalerieLiberec

Váza je jeden z nejstarších typů nádob na světě – jejich tvary jsou známy již z Mezopotámie, ale až do období renesance sloužily spíše pro uchovávání vzácných ingrediencí než k aranžování květin. Ani David k nim ale při jejich navrhování nepřistupoval jako ke schránkám na uvadající krásu, ale spíše se zde pokusil vytvořit svým neotřelým pojetím jakýsi apel na samotného diváka. Hledal půvab v nedokonalosti, lidských chybách, v nerovnostech hran nebo nečekaném slynutí barev.

Pro Davida však sklo zůstávalo nebezpečným materiálem, ne snad pro svoji křehkost či ostrost střepů, ale pro svoji estetickou marnivost, která je Davidovu chápání vždy na míle daleko. Proto se tuto negaci pokusil otupit buď zcela neočekávaným, často zákony přírody popírajícím tvaroslovím, nebo naprosto netypickými aplikacemi, které mají jedno společné – víme, že nám mohou sloužit, ale jejich užívání je často i velmi riskantní.