Vyhledávání


Erinnerungsgartens

← Zurück
Erstellt:28.8.2013 | Aktualisiert:30.5.2016

Adresse:BudyšínskáLiberec, 460 01GPS:50°46'32.4''N; 15°03'41.5''E[Karte]
Garten von Erinnerungen in Liberec nahm den zweiten Platz in der Wettbewerbs-Parks und Gärten in der Tschechischen Republik im Jahr 2013. Der Garten ist frei zugänglich, es gibt hier Gräber zB. der Familie Liebieg und inmitten des Parks befindet sich ein Denkmal aus dem Preußisch-Österreichischen Krieg von 1866 (erbaut 1868).

Místo pro „Zahradu vzpomínek“ nebylo vybráno náhodou. Je symbolickým odkazem a dědictvím doby minulé. Kdysi zde býval městský hřbitov (pohřbívalo se zde až do roku 1956), dnes je toto místo přeměněno na park.

Podobně jako řeka Nisa protéká Libercem v nepravidelných meandrech, prochází zahradou centrální kamenná cesta symbolizující „řeku vzpomínek“. Začátek cesty – pramen – je v nejvyšším místě zahrady a cesta – řeka – postupně sestupuje do nejnižšího místa v jihozápadní části, kde posléze zahradu opouští zamřížovaným otvorem ve zdi. Podél cesty je rozšířený centrální meandr u kříže, který slouží pro pořádání komorních společenských akcí, jsou zde sedáky, pítko i ozvučení. Zpevněné plochy jsou tvořeny původní cestní sítí, hlavní cesty jsou z původní žulové dlažby (liberecká žula) doplňující propojovací komunikace jsou vytvořeny z obdélníkové betonové vymývané dlažby, obvodové cesty jsou z libereckého perku (mlatová úprava).

V žulové dlažbě jsou nepravidelně rozptýleny drobné artefakty jako vzpomínky na časy minulé: obklady a části střechy z bývalých a proslavených lázní, části žlutých obkladů z již zbouraného obchodního domu Ještěd, cívku z již neexistujícího biografu Varšava, část kolejnice z první tramvajové trati v Liberci, černý leštěný hranol z Libereckého krematoria a další artefakty. Úlomky vzpomínek na zašlé časy města Liberec. Na začátku cesty je tabule, kde jsou artefakty vyjmenovány. Hledat, objevovat a vzpomínat musí návštěvník zahrady sám.

Anlagen