Historische Gebäude

Linserka

Bývalá továrna Christiana Linsera se postupně mění v kulturní a kreativní centrum pro obyvatele města.

Veranstaltungen (1)

Standort
Adresse:Resslova 6/271Liberec, 460 07GPS:50°46'6.2''N; 15°03'9.3''E[Karte]

Linserka

V roce 1858 založil rodilý Tyrolák Christian Linser v Liberci firmu na zpracování kovů, která si brzy vydobyla dobrou pověst i za hranicemi regionu. Jak podnik rostl, rozšiřovala se zároveň i zdejší výroba, až zahrnovala také zařízení pro textilní průmysl, pivovary i papírenské továrny. Na konci 19. století se rozhodl Linser vyrábět také motorová kola s postranním vozíkem. Později přidal i jednoválcové a dvouválcové motocykly, až se propracoval k lehkému automobilu - tzv. voiturettě


První liberecký automobil

Automobil Linser představil roku 1906 na automobilových výstavách ve Vídni, v Liberci i v Praze. Šlo o vůbec první čtyřválec v tehdejším Rakousko-Uhersku. Vůz byl krom magnetoelektrického zapalování Bosch a pneumatik Michelin celý vyroben v Liberci, na což byli u Linsera oprávněně hrdí. V průběhu roku 1907 Linser od výroby automobilů odstoupil a celou (včetně dokumentace) ji přenechal nově založené automobilce RAF (Reichenberger Automobil-Fabrik), která patřila dalšímu libereckému podnikateli - Theodoru Liebiegovi. Není proto divu, že i první automobil RAF vyjel právě z Linserovy dílny v Barvířské ulici.


Ze slévárny vzniklo kulturní centrum

V současné době vzniká z bývalé slévárny kulturní centrum ve středu města, o které se starají studenti fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Verwandte Karten (1)