Museen und Galerien

Svoboda, romantika, kamarádství - 90 let trampingu v Jizerskách

 
15.2.2024
image_725x635
TypThemaCharakterGeeignet für
Typ:AusstellungThema:Jiný typ akceCharakter:LokalGeeignet für:Annehmlichen Urlaub
Výstava bude zaměřena na fenomén trampingu, tedy specificky českou (československou) formu pobytu v přírodě, vycházející ze skautingu, woodcraftu, Divokého západu, života kanadských traperů, lovců i severoamerických indiánů.
Wann Wo Zulassung
Wann  Anfang: (Don) 17. Oktober    
    Ende: (Son)  2. Februar    
WoNordböhmisches Museum Liberec Zulassungkeine Angabe
Mehr Informationen hier: www.muzeumlb.cz
Ort der Veranstaltung
Adresse:Masarykova 437/1146001 LiberecGPS:50°46'28.4''N; 15°04'6.1''E[Karte]
Kontakt für die Einrichtung
Telefon:+420 485 246 111E-mail:muzeumlb@muzeumlb.czWeb:www.muzeumlb.czwww.facebook.com/muzeumlb

Z této subkultury se snaží postihnout všechny základní atributy trampské „filozofie“, zásad, stylu, kultury, rituálů atd., a to v průběhu jejího devadesátiletého vývoje a rovněž v návaznosti na přírodu a krajinu Jizerských hor.

Výstavu fotografií a textů doplní dobové artefakty jako trampské oblečení a pomůcky, kroniky, vlajky, totemy, kytary… Na Liberecku se trampské hnutí začalo formovat od roku 1928, a to hlavně díky společnému zpěvu trampských písní a výletům a pobytům mladých lidí z Horního Růžodolu do okolní přírody. V roce 1932 vznikaly první trampské osady poblíž řeky Jizery (Sněhov, Splzov) a následně si v roce 1934 právě založená T. O. Severní Ryves postavila první trampskou chatu v Jizerských horách. O rok později se liberecké osady spojily do S.T.O. Rykatado, jejichž činnost přerušila druhá světová válka.