Vzácná mláďata v zoo


V liberecké zoo přišla na svět mláďata osla somálského a zebry bezhřívé – jedněch z nejvíce ohrožených zvířat na naší planetě!

První srpnový týden na úseku kopytníků v Zoo Liberec zavládla hned dvojitá radost. Stádo oslů somálských a zeber bezhřívých se rozšířilo o nová hříbata. V obou případech se jedná o samičky, které jsou velice cenné pro posílení populace a záchranu obou taxonů před úplným vyhubením. Ve volné přírodě na východě Afriky totiž přežívá pouhých několik set posledních jedinců.

Osel somálský patří mezi nejohroženější savce naší planety. V lidské péči v zoologických zahradách je chováno necelých 250 zvířat a ve volné přírodě v Etiopii a Eritrei žije přibližně 500 posledních jedinců.

Zebra bezhřívá je jedním z pěti poddruhů zebry stepní. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen na území severní a severovýchodní Ugandy, a i v zoologických zahradách je k vidění pouze zřídka. V současné době je v deseti světových institucích chováno 44 jedinců, z nichž chovatelsky perspektivní je jen něco málo přes 20 zvířat.

Dalšími přírůstky, které se v liberecké zoo v průběhu léta také narodily, jsou dvě samičky kozorožce dagestánského a dvě čerstvá mláďata nyaly nížinné – samec a samička.

Všechna mláďata zmíněných kopytníků obývají venkovní výběhy již od prvních dní, a tak jsou pro návštěvníky zoo při troše štěstí snadno pozorovatelná.

Text a foto: Zoo Liberec