V Technickém muzeu zaparkoval historický autobus


Spolek Boveraclub získal do expozice veřejné dopravy Technického muzea Liberec nový exponát. Během vánočních svátků si návštěvníci muzea poprvé mohli prohlédnout špičkově renovovaný historický autobus!

Renovovaný autobus Praga RND je ve svém dvoudvéřovém uspořádání jediný dochovaný na světě, přičemž s největší pravděpodobností byl vyroben jako pojízdná zubařská ambulance.

historicky_bus_tml

Historický autobus

V padesátých letech byl interiér přestavěn pro přepravu běžných cestujících a následně změnil několikrát své majitele. Výsledkem renovace je opět autobus pro přepravu cestujících, který svým vzhledem připomíná provedení, v jakém se objevoval na příměstských linkách u poválečných dopravců ČSD nebo ČSAD. Nicméně kromě dvou dveří i řada dochovaných prvků připomíná jeho původní účel.

Renovace stála spolek přes 3,5 milionu korun, dotace z evropských fondů tuto částku pokryla ve výši 85 %. S předfinancováním projektu pomohlo i Statutární město Liberec.

Autobus se stal trvalou součástí expozice v Technickém muzeu Liberec a příležitostně bude používán i ke zvláštním jízdám, první provozní nasazení zřejmě absolvuje u příležitosti tradiční Muzejní noci pod Ještědem v květnu 2023.

Text: Spolek Boveraclub. Fotografie: Spolek Boveraclub a Technické muzeum Liberec.