Technické muzeum Liberec
slaví rok od otevření


Šestého září loňského roku se pro veřejnost poprvé otevřelo Technické muzeum Liberec. Muzeum, které vzniklo jako soukromá iniciativa, sídlí v pavilonu G bývalého libereckého výstaviště LVT a návštěvníkům nabízí na tři desítky automobilů a motocyklů a stovky dalších exponátů.

„Nebyl to jednoduchý rok,“ snaží se bilancovat předseda spolku Technické muzeum Liberec Ing. Jiří Němeček, „podvedlo se nám ale shromáždit velice zajímavé exponáty, utvořit kroužek mladých lidí, kteří k nám chodí pracovat a vzdělávat se a snad jsme také přispěli k tomu, že turisté našli v Liberci o jednu atrakci navíc.“
technicke_muzeum1Zajímavostí je, že muzeum žádný z vystavovaných exponátů nevlastní a to umožňuje nejméně jednou do roka expozice obměňovat. V současné době muzeum vystavuje například automobil Premier indické výroby, který na začátku 90. let rozvířil veřejné mínění, protože ho jedna liberecká firma chtěla prodávat za 99 tisíc korun. Pozoruhodná je ale i výstava motocyklů, kde se prezentují skutečné unikáty. Za zmínku stojí ale například i sbírka asi tisícovky modelových autíček, anebo výstava fotografií Liberce ze sedmdesátých let.

A jak proběhnou oslavy prvních narozenin? „Oslavujeme prací,“ říká Jiří Němeček, „k narozeninám si chceme darovat opravenou fasádu do Masarykovy třídy a tak budeme o narozeninovém víkendu pracovat na lešení,“ dodává s úsměvem předseda spolku.

Technické muzeum Liberec má otevřeno od úterý do neděle vždy od 10.00 do 17.00.