Palác Liebieg se stal “Památkou roku”

Svého vítěze zná další ročník soutěže Památka roku Libereckého kraje, která se koná již od roku 2016. Je jím liberecký Palác Liebieg, který prošel důkladnou rekonstrukcí. Titul Památka roku se uděluje právě těm vlastníkům kulturních památek, kteří je obnovili v co nejvíce původní podobě.

Liberecké reprezentativní sídlo v historizujícím stylu si nechal v 70. letech 19. století vybudovat na základě návrhu Gustava Sacherse v těsné blízkosti libereckého zámku Johann Liebieg mladší. Samotnou vilu doplňují ještě konírna, domek vrátného, vozovna, schodišťová rampa s balustrádou, skleník a zahradní domek. Areál obklopuje zahrada a park.

Sídlem Liebiegů byl zámeček až do roku 1946. Od roku 1953 byl palác sídlem Oblastní galerie v Liberci, než se roku 2014 otevřela v nově zrekonstruovaných Městských lázních císaře Františka Josefa I. Liberec poté hledal pro unikátní prostory Liebiegova paláce nové využití.

Vzhledem k dobrému umístění téměř v centru města, dostupnosti veřejnou dopravou, a hlavně s ohledem na architektonické a umělecké hodnoty stavby, zvolilo město cestu přebudování objektu na polyfunkční komunitní centrum.

Palác Liebieg

 

Informace: Krajský úřad Libereckého kraje, Foto: Matyáš Gál