Letní mláďata v ZOO Liberec


ZOO Liberec má dva nové roztomilé přírůstky. Po pěti letech se narodilo  14. července mládě lachtana hřivnatého a od minulého týdne má nový přírůstek skupina žiraf Rothschildových.

Malý lachtan zatím nemá jméno a ještě není definitivně určeno pohlaví. Podle toho, co ošetřovatelé mohli dosud pozorovat se jeví pravděpodobnější, že se jedná o samičku.
lachtan_02
Již druhý den po narození mládě začalo sát mateřské mléko a ošetřovatelé mohli zažehnat největší obavy z komplikací s výživou a tím i z možného úhynu. Další kritický okamžik přijde zhruba na roce věku, kdy se musí zvíře odnaučit sát mléko a uvyknout ho na stravu složenou výhradně z ryb.

Důležitým milníkem bude i první plavba malého lachtana v bazénu. K té dojde přibližně v polovině září. Mládě se nerodí se schopností plavat ve vodě, při učení je závislé na matce.

Do té doby nebude mít mládě k vodě přístup, v přestávkách mezi kojením ošetřovatelé pouští pod vodní hladinu jen matku, aby načerpala síly a trochu si od mateřských povinností odpočinula.

Lachtany hřivnaté chová ZOO Liberec od roku 1975 a zdejší expozicí už prošlo více jak dvacet jedinců. Jedná se o velmi populární zvířata mezi návštěvníky zoo a jejich komentovaná krmení a cvičení jsou vyhledávanou atrakcí. Posledním úspěšně odchovaným mládětem v liberecké zoo byla v roce 2010 samice Nubia, která se však dožila jen dvou let věku.

Samička žirafy Rothschildovy má jméno Anastasiazirafa_02-1
Žirafí skupina se rozrostla o dalšího jedince opět po necelém roce a půl. V březnu 2014 se jednalo o samici Niobe. Liberecká skupina žiraf Rothschildových je aktuálně sedmičlenná. V pondělí 27. 7. byl z naší zoo transportován dvouletý samec Nafari do litevské ZOO Kaunas.

Krásná a silná žirafí samička jméno Anastasia je potomkem samice Twigy (narozená v ZOO Liberec v roce 2006) a devítiletému samci Mikeovi (v Liberci od roku 2008,  přišel ze ZOO Arnhem/NL). Samička měří na výšku asi 170 cm a její hmotnost činí přibližně 60 kg. Již několik desítek minut po příchodu na svět se Anastasia statečně postavila na své dlouhé, ale v tu dobu dosti nejisté nohy (viz video ).

Žirafy ve volné přírodě
Situace žiraf ve volné přírodě je alarmující. V průběhu posledních 15 let se v Africe snížil počet divokých žiraf o 60 tisíc jedinců na současných 80 tisíc, v sedmi zemích dokonce tato zvířata definitivně vyhynula. Žiraf ve volné přírodě je tak nyní už méně než Liberečanů!
Žirafa Rothschildova je jedním z nejohroženějších poddruhů, kterých existuje celkem devět.

O lachtanu hřivnatém
Domovinou lachtana hřivnatého (Otaria byronia) čili lvouna jsou vody s písečným pobřežím na jihu Jižní Ameriky a na Falklandských ostrovech. Své jméno získal lachtan podle prodloužené srsti na krku, která vytváří dojem hřívy. Samec dorůstá velikosti až 2,5 m a váhy 250 kg. Samice dosahuje hmotností okolo 140 kg. Dožívají se 25 let.

V době rozmnožování se samci shromažďují do kolonie, kde si každý vybojuje své místo. Nejsilnější samci mívají v koloniích až 80 samic, většinou však harémy čítají pod dvacet zvířat. V této době využívají zásobu podkožního tuku a vůbec nepřijímají potravu. Samice je březí 333 – 340 dní, poté rodí jedno mládě o velikosti 85 cm a váze 10 – 15 kg. Samice má schopnost svou březost pozastavit (tzv. odložená nidace), tak aby bylo mládě přivedeno na svět v ideální dobu.

Hlavní složku potravy tvoří ryby, dále i hlavonožci, korýši nebo tučňáci. Ve svém žaludku mají lachtani kameny, které jim pomáhají rozmělňovat potravu. K jejich přirozeným nepřátelům patří hlavně žraloci a kosatky. Pro svoji kůži a obavy rybářů ze zničení rybích populací byl lachtan hromadně vybíjen. V současné době se počet jedinců stabilizoval.

 

[Best_Wordpress_Gallery id="3" gal_title="Mláďata v ZOO Liberec"]