Tenhle rok se skoro všude po Liberci slaví nějaká výročí…
Tak třeba liberecká radnice, která je prý hodně podobná radnici vídeňské, se letos dočkala krásných 130 let od svého dokončení. Jak to liberecké radnici pořád sluší, se můžete přesvědčit na vlastní oči o letních prázdninách, kdy vám naši průvodci nejen ukáží její zdobené interiéry, ale mohou s vámi vystoupat také na věž, ze které je krásný výhled do okolí.
Hned za radnicí najdete Divadlo F. X. Šaldy, které svou sousedku ještě o deset let předhonilo a nyní tedy slaví už 140 let od svého postavení. Srdečně vás sem zveme na Oslavy 140 let budovy Šaldova divadla pod názvem Triumf múz, které započnou 6. května a jejich hlavní část pak proběhne v září nebo třeba na divadelní přehlídku Šaldova šňůra, která vám v termínu 17.-22.6. představí v divadle velkém i Malém vše, co v uplynulé sezoně na těchto „prknech“ vzniklo.
Také další kulturní zařízení – kino Varšava slaví, a to již 115. výročí, kdy na tomto místě roku 1908 zahájilo první kamenné jednopatrové kino své promítání, a to v roce 1922 nahradila současná budova. Nejstarší současné kino v Liberci nám mládne před očima díky spolku „Zachraňme kino Varšava“, který se před lety pustil do jeho obnovy. I dnes si tu proto můžete vychutnat kávu ve stylové kavárně a zhlédnout filmy v objektu, který má rozhodně svého génia loci.
Významné stopadesátky dosáhlo Severočeské muzeum, které bylo založeno už roku 1873 a stalo se tak prvním uměleckoprůmyslovým muzeem v českých zemích. V tematických sbírkách se vám tu představuje „Krása a užitek“ evropského umění, příroda Jizerských hor v expozici „Doteky severu“ i bouřlivé dějiny města v expozici „Libereckých fragmentů“. A co teprve zdejší výčep! Pivo tu sice nečepují, ale veselo tu bývá pořád díky expozici hudebních automatofonů.
Oblastní galerie naproti muzeu se zase ponořila do budovy bývalých lázní, aby vás tu unášela „Na vlnách umění“ českou výtvarnou tvorbou, „Zlatým věkem nizozemské malby“ a expozicí, které vám představí „Heinricha Liebiega – sběratele a mecenáše“. Galerie, která letos slaví 70 let svého fungování, vás od května láká také na netradiční téma spiritismu a dekadence na výstavě „Na druhý břeh“ nebo na „Čtyři oka mžiky“ Kódži Jamamury, který patří mezi největší osobnosti současné japonské animátorské tvorby. Skvělým časem pro návštěvu bude určitě 19. květen, kdy se u nás koná prestižní Muzejní noc pod Ještědem a zdejší muzea i galerie zvou nejen k večerním prohlídkám, ale potěší vás také bohatým doprovodným programem.
Sedmdesátkou se může pochlubit Technická univerzita, která je jedinou univerzitou v Libereckém kraji. Tahle letitá „paní profesorka“ ozdobila Liberec v roce 1953 pod jménem Vysoká škola strojní a jejím původním posláním bylo vzdělávat kvalifikované inženýry pro zdejší průmysl. Během let postupně přibývaly další obory i fakulty, a tak se roku 1995 dočkala přejmenování na Technickou univerzitu. Nyní pečuje o sedm fakult a jeden odborný ústav a navzdory názvu se nevěnuje pouze oborům technickým, ale vzdělává také ekonomy, učitele, architekty a další odborníky.
Začali jsme „královnou“, končit budeme „králem“. Totiž přesně před 60 lety vyhořel původní hotel na Ještědu, aby se tu vrcholek po deseti letech dočkal nové koruny v podobě současného hotelu Ještěd. Ten byl navíc kvůli svému unikátnímu řešení (jako dosud jediný český projekt) oceněn prestižní mezinárodní Perretovou cenou a sami čeští architekti jej vyhlásili stavbou století. Tenhle fenomén tak letos slaví 50 let a stále zůstává nezaměnitelným symbolem nejen města, ale i celého Libereckého kraje. Architektonickou soutěž, ze které se hotel s vysílačem zrodil, připomene počátkem letních prázdnin Severočeské muzeum výstavou „Ještěd – 50“, která představí 10 finálních soutěžních projektů, peripetie kolem stavbu i tehdejší ohlasy veřejnosti a odborníků. Modely doplní vzácné dobové fotografie, které dosud vystaveny nebyly.