Konec odpočinku, dopřejte si nové jarní zážitky

Zapomeňte na jarní lenošení. Když se příroda probouzí ze zimního spánku, máte i vy nejvyšší čas vyrazit za novými zážitky. Dovolíme si vám dát pár tipů.

zoo_velbloudi

 

 

Botanická zahrada Liberec je opravdovým rájem rostlin ze všech kontinentů a doslova pastvou pro oči. Nejenže tu při každé návštěvě uvidíte něco nového, ale těšit se můžete i na zdejší program. Dne 19. května tu například oslaví Světový den včel – nejužitečnějších živočichů naší planety. Milovníkům bodlinatých krasavců zase určitě udělá radost Prodejní výstava kaktusů, která se koná dokonce ve dvou termínech: 27. května – 2. června a 27. června – 7. července. Nechte se zlákat krásou květin.

 

Zoo Liberec se každoročně na jaře hezky plní mláďaty. Krom toho má však nyní radost i z nového samce pandy červené, který přicestoval z německé Opel zoo. Můžete tak být svědky jejich seznamování a namlouvání. Další novinkou jsou ledňáci obrovští, kteří zdobí pavilon tropů. Když do “tropáku” vejdete, určitě toto duo nepřeslechnete. Ledňáci totiž patří mezi jeho nejhlučnější obyvatele! Stará legenda australských domorodců dokonce praví, že bůh si vybral ledňáky a obdařil je jejich výrazným hlasem, aby každé ráno vzbudili lidi. A ne nadarmo také získali přezdívku “chechtající Jack”.

 

Severočeské muzeum vás v termínu 14. 3.- 2. 6. zve “Za hranice animace aneb Voděná loutka v českém filmu”. Filmy, v nichž klíčovou roli hrají voděné loutky, se u nás objevují od prvních snímků se Spejblem a Hurvínkem přes díla Jana Švankmajera až do současnosti. Právě úspěchy filmů jako Kuky se vrací či Malý pán v posledních dekádách ukazují, že jde o stále živý fenomén. Výstava voděné loutky v českém filmu mapuje toto téma vůbec poprvé. K vidění budou nejrůznější postavy z celovečerních i krátkometrážních filmů, ale také dekorace, prostředí, ilustrace, skici a další umělecké předměty. Výstava je tematicky propojená s festivalem Anifilm (7.–12. května 2024, Liberec) a zároveň časově sladěná s premiérou očekávaného celovečerního filmu Velký pán (březen 2024).

 

Oblastní galerie v budově bývalých lázní má pro vás jasný vzkaz. “Jaro v lázních vypučí 7.3.” To se v galerii totiž koná slavnostní vernisáž dvou nových výstav, na kterou jste srdečně zváni. Těšte se na výstavu “Ticho” s obrazy Ivany Lomové, na kterých se jakoby zastavil čas i na výstavu “Sound Shapes”, která naopak hraje a lehce se vlní. Obě expozice si tu můžete prohlédnout do 26.5.

 

Technické muzeum letos slaví 10leté výročí! Právě tady můžete obdivovat nablýskanou krásu autoveteránů, pozoruhodných bicyklů i stařičkých autobusů a tramvají. Od 30. dubna navíc láká muzeum na zbrusu novou expozici „Lanovka na Ještěd“. Kromě zajímavých informací a fotografií ohledně lanovky ještědské i lanovek jako takových si tady prohlédnete i několik pozoruhodných artefaktů a uvidíte i první a poslední kabinu liberecké lanovky.

 

iQLANDIA a iQPARK slaví narozeniny! Letos do narozeninového dortu iQLANDIE přidá desátou svíčku a iQPARK dokonce dvacátou. Co z toho plyne? Radost, dárky a hlavně hodně balóóónků. Nevěříte? Přijďte si vyzkoušet zábavné balónkové triky pod vedením dvou věhlasných kejklířek – Fyziky a Chemie. Od 6. dubna do 30. června v čase 14-15 hod. (během víkendů, svátků a prázdnin) uvidíte v laborce iQLANDIE jak dokážou balónky zpívat, samy se nafukovat a neprasknou, a to ani když si na ně stoupne tatínek. Ani když se je pokusíte propíchnout stovkou pěkně ostrých hřebíků. Čestný skautský! A možná zvládnou i roztančit škrobovou bažinu.

 

Užijte si jarních dní v Liberci naplno!

 

P.S. Za text děkujeme jednotlivým organizacím, autorem motivačního snímku z liberecké zoo je Stanislav Foršt.