Berberští lvi pod Ještědem


Z olomoucké zoo dorazili 10. dubna pod Ještěd dva samci lvů berberských (Panthera leo leo). Jedná se o lví dorostence ve věku 19 měsíců. Jejich jména jsou Terry a Basty.

Bratrské lví duo by mělo být v liberecké zahradě následovníkem lvího páru, který byl tvořen Sultánem a Elzou. Sultán však zemřel z důvodu vysokého věku v únoru tohoto roku a Elza na prahu roku 2014. Lvi do nejstarší zoo v bývalém Československu však rozhodně patří. Jejich chov zde probíhá s přestávkami od roku 1950, tedy už 65 let.

Berberští lvi Terry a Basty. Foto ZOO Liberec

Berberští lvi Terry a Basty. Foto ZOO Liberec.

Vzrostlá lvíčata Terry a Basty, narozená v ZOO Olomouc 11. srpna 2013 v Liberci obývají expozici v dolní části zoo, která se nachází v sousedství pavilonu šelem a výběhu bílých

tygrů. Návštěvníci je tak mohli spatřit na vlastní oči již o víkendu. „Lvi jsou na rozdíl od tygrů společenská zvířata žijící ve smečce – to nám umožňuje chovat dva samce společně v jedné expozici. Do budoucna nevylučujeme ani příchod lví samice a pokus o odchov mláďat,“ uvádí hlavní liberecký zoolog Luboš Melichar.

Na odrostlých lvíčatech jsou zatím patrné skvrny na srsti, které věkem zmizí a samcům začne bujet na krku hříva. Pravidelní návštěvníci liberecké zoo tak budou mít jedinečnou možnost tuto proměnu pozorovat.