Filmová místa

Liebiegovo městečko

Liebiegovo městečko je nejvýraznější ukázkou secesní výstavby bytových domů v Liberci. Zaměstnanecké sídliště vybudované v bezprostřední blízkosti továrny vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století.
Poloha
Adresa:– není k dispozici –
Kontakt
– není k dispozici –

Liebiegovo městečko

Textilní baroni – Liebiegové – potřebovali pro své tehdejší impérium spoustu dělníků. A také se o ně postarali. V blízkosti továrny tak od poloviny 19. století do 20. let 20. století vyrostlo zaměstnanecké sídliště poeticky přezdívané Liebiegovo městečko.  Kolonii vymezuje vrch Perštýn a Svatoplukova ulice, kde je nejstarší partie, a dále ulice Andělčina, Klicperova, Gollova, Mikulášská, Plátenická, Na Zátočí a náměstí Příbramské a Pod Branou.

Město ve městě

Kolonie byla vlastně jakýmsi „městem ve městě“ a do určité míry i soběstačná. Součástí městečka byla škola, školka, jesle, kostel a hasičská zbrojnice, fungovaly tu i prádelny, hostinec a přízemí domů s loubím tehdy obsadily obchody (dnes už tu nejsou). To vše na jedné straně usnadňovalo život obyvatelům a na straně druhé šlo i o velmi výhodný počin Theodora Liebiega. Zajistil si tak, že jeho zaměstanci u něj peníze nejen vydělali, ale následně je u něj zase také utratili.  Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Historický půvab domků vetkaných do kopcovitého terénu okouzluje místní, turisty i filmaře dodnes - schválně se městečkem projděte a určitě nám dáte za pravdu.

Dům Pod Branou

Hlavní dominantou celé čtvrti bylo Theodorovo náměstí - dnešní nám. Pod Branou, které je symbolizováno domem se stejným názvem.

Domovina

Domovina vznikla jako menší sídliště na druhé straně perštýnského kopce v letech 1916–1921. Primárně byla určena pro válečné vysloužilce z 1. sv. války z Liebiegovy továrny.

Vincentinum

Původně budova sloužila jako útulek pro chudé a školou povinné děti, na které dohlížely řádové sestry. Budova je postavena v novorománském slohu. V současné době zde sídlí speciální škola. 

Kostel sv. Vincence z Pauly

Neorománský kostel byl vystavěn v letech 1884–1887 podle návrhů vídeň. arch. R. Jordana a J. Schmalzhofera stavitelem F. Schlozem. Kostel nechala postavit Marie Pavlína Liebiegová. Patřil řádu lazaristů, jehož patronem byl právě Vincenc z Pauly. Dnes zde sídlí Adventisté sedmého dne.

Videoprocházka


Filmy, které se v Liebeigově městečku točily

Boží duha
Kráska a netvor 1950
Poslední cyklista
Lekce
Zemský soud

Přílohy
Související karty (1)