Divadelní premiéry


V druhé polovině roku 2018 se můžete těšit na zajímavé kulturní zážitky. Liberecká divadla si pro vás připravila hned několik premiér, takže opravdu máte z čeho vybírat.

Divadelní premiéry

LA CENERENTOLA (Popelka)
Gioacchino Rossini
Dirigent: Miriam Němcová, režie: Constance Larrieu
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

1. premiéra 28. 9. 2018
2. premiéra 30. 9. 2018
 
Slavná opera italského mistra, kterou můžeme znát také pod názvem Popelka, vychází ze stejnojmenné pohádky spisovatele Charlese Perraulta. Pod libretem je podepsán Jacopo Ferretti a společně se skladatelem rozehrávají hru plnou jemného humoru, dráždivých situací a lidských charakterů, které zůstávají stejné v každém století, v každé době, v každé historické epoše, s přesahem, které jsou hlavním motivem pohádkových příběhů. Nesmrtelnou pohádkou Popelka bezesporu je – nyní i v operním zpracování a to s mimořádně obtížnými pěveckými party, u kterých se tají dech nejen operním fanouškům.

 

SIALSKÁ TROJČATA
Radovan Lipus, Milan Šotek, David Vávra
Režie: Radovan Lipus
Malé divadlo Liberec

Premiéra 5. 10. 2018

Večer hravý, až trojčivý. Pocta městu Liberci, jeho architektuře a osobnostem 60. let, které v šermu se socialistickou realitou vytvořily malé i velké zázraky. Autorská trojice „SIALských trojčat“, to je setkání kabaretu a architektury v Malém divadle pod ještědským hřbetem. Aneb jest tu jasně řečeno, že půjde o původní dílo věnované městu Liberci, žánrově kabaretní a odborně i tematicky šumné, jak napovídají jména autorů. Zábavné i poučné, stejně jako neobvyklé.

 

O HODINĚ NAVÍC
Vít Peřina
Režie: Tomáš Dvořák
Naivní divadlo Liberec

Premiéra: 13. 10. 2018

Hlavními hrdiny nové inscenace jsou sourozenci Maruška a Honzík, kteří žijí pouze s tatínkem kdesi v panelákovém bytě na okraji velikého města. Jednou se však otec rozhodne vzít své děti na noc do lesa, kde trávil dětství se svým tátou – trampem on. Zavede je do staré trampské osady Pohádka, ukryté v opuštěném lomu hluboko v lesích. Netuší, že v osadě jeho mládí se tu noc koná sraz trampů, řečený potlach. Všichni společně pak zažijí velké noční dobrodružství, ve kterém půjde o život, o lásku a v neposlední řadě o to, aby ohnivci Jelenovi „nechcípl oheň“.

 

KLÍČOVOU DÍRKOU
Joe Orton
Režie: Šimon Dominik
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

1. premiéra 19. 10. 2018
2. premiéra 21. 10. 2018

Kdo je ta mladá dáma a proč nemá šaty? Je pacient zdravý a psychiatr blázen? Je rozumné se vysvléknout, když tady evidentně něco nehraje? Podobné a ještě horší otázky vás zneklidní ve skvělé anglické crazy komedii v režii uměleckého šéfa činohry DFXŠ Šimona Dominika, který britský humor a dramatiku miluje a soustavně se jí věnuje. Upozornění pro diváky: Inscenace obsahuje scény pouze v negližé a s velkou pravděpodobností způsobuje smích!
 

VÁNOČNÍ KOLEDA
Richard Ševčík, Jan Matásek
Choreografie, režie: Richard Ševčík
Libreto: Kateřina Ševčíková
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

1. premiéra 16. 11. 2018
2. premiéra 25. 11. 2018
 
Obchodník Ebenzer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno – peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se má ale všechno změnit: o Štědrém dnu ho navštíví záhadní návštěvníci – Duch minulých Vánoc, Duch letošních Vánoc a Duch příštích Vánoc. Snad zlému lakomci spadnou klapky z očí, a rozhodne se pro zásadní životní změnu…

 

MIKVE
Hadar Galron
Režie: Jakub Nvota
Malé divadlo Liberec

Premiéra 7. 12. 2018
 
Mikve je rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují. Ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galronová se stává místem, kde se střetnou a konfrontují různá vnímání víry a moderní reality. Do ortodoxně věřícího společenství přichází nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen – dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ženská komunita kolem bývalé lázeňské, tu novou nejprve odmítá, brání se novým nabízeným řešením svých problémů, aby se posléze v závěru ženy pokusily vzepřít svazujícím pravidlům svého společenství.
 

FRANCESCA DA RIMINI, LAKOMÝ RYTÍŘ
Sergej Rachmaninov
Dirigent: Martin Doubravský, režie: Linda Keprtová
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

1. premiéra 14. 12. 2018
2. premiéra 16. 12. 2018

Dne 24. ledna 1906 se v moskevském divadle Bolšoj těatr koná slavnostní premiéra dvou jednoaktových oper ruského skladatele a klavírního virtuosa Sergeje Rachmaninova – Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. První z nich byla zkomponována na základě příběhu z Dantovy Božské komedie, druhá opera vychází ze stejnojmenného dramatu Alexandra Sergejeviče Puškina. Byť má každá „jednoaktovka“ zcela jiného libretistu, základní motiv příběhů se střetává v neúnavném souboji charakterů, ve střetu s morálními hodnotami evropské civilizace.

 

Vstupenky do Divadla F.X.Šaldy a Malého divadla rezervujte na stránkách www.evstupenka.cz
Vstupenky do Naivního divadla Liberec zajistíte na stránkách www.naivnidivadlo.cz
Přejeme příjemné kulturní zážitky!