Premiery teatralne


W pierwszej połowie 2018 roku możesz cieszyć się ciekawymi doświadczeniami kulturalnymi. Teatry Libereckie przygotowałi dla Ciebie kilka premier…

Życzymy miłych przeżyć kulturalnych!

 Divadlo Liberec

 

ŽLUTÉ, MODRÁ, ZELENÝ
Daniela Fischerová
Představení pro děti 3+

Naivní divadlo Liberec
Koncepce, režie, hudba: Filip Homola

Premiéra: 6.1.2018
Žluté, modrá, zelený je scénickou koláží několika příběhů, ve které je hlavní postavou slunce. Formou propojení krásného textu, estetického výtvarného řešení a minimalistické hudby vzniká divadelní zážitek vhodný pro děti od tří let.

 

ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ
Jeffrey Lane, David Yazbek

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Režie: Martina Schlegelová

1. premiéra 2. 2. 2018
2. premiéra 4. 2. 2018

Po čtyřech letech, během nichž jsme uváděli populární Monty Python´s Spamalot, nabízí činoherní soubor nový a opět komediálně laděný muzikál. Filmem Pedra Almodóvara inspirovaný příběh o milostných dobrodružstvích několika madridských žen však nabídne mnohem víc: kromě bláznivého situačního humoru vás čeká taky trocha snění a dokonce i napětí.

 

ŘEK´BYCH NĚJAKEJ VTIP, A PAK BYCH UMŘEL SMÍCHY
Šimon Olivětín
Představení pro děti 12+

Naivní divadlo Liberec
Režie: Michaela Homolová

Premiéra: 16. 2. 2018 nebo 17.2.2018
Inscenace „Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy (fear, uncertainty & doubt)“ vzniká na základě rozsáhlé sociologické analýzy dnešních „dvanácti-čtrnáctiletých“. Je o nich a pro ně. Pohybuje se na rozhraní světa dětského a dospělého; reálného, literárního i virtuálního; mezi fan fiction, role-playing games a hrozně dlouhou prázdnou černou školní chodbou.

 

MALÝ PRINC
Margaux Thomas, Cyrus Meurant

Malé divadlo Liberec
Libreto, choreografie: Margaux Thomas
Režie: Macbeth Kaněra

Premiéra 16. 2. 2018
Zamyšlení o víře v lidskou odvahu a bratrství převede na taneční jeviště Malého divadla členka souboru Margaux Thomas. Vydejme se spolu na cestu po planetkách, setkejme se s králem, chřestýšem, domýšlivcem, liškou či pijanem, ale hlavně s pilotem a jeho malým, moudrým průvodcem. Malý princ vám odkryje tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou musíme každý střežit…

 

BOHÉMA
Giacomo Puccini

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Dirigent: Martin Doubravský
Režie: Linda Keprtová

1. premiéra 9. 3. 2018
2. premiéra 11. 3. 2018
Dojemný příběh mladé Mimi, talentovaného básníka a jeho přátel podtrhuje naději, že opravdová přátelství, čistota vztahů a snaha být na světě nejen pro sebe, ale především pro druhého, jsou v našich životech stále nejdůležitějším nástrojem ke štěstí.

 

(S)TVOŘENÍ
Alena Pešková, Gabriela Vermelho, Aries

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Libreto, choreografie, režie: Alena Pešková

1. premiéra 6. 4. 2018
2. premiéra 15. 4. 2018
Odpoutejme se od dějových baletů a ponechme tanci jeho prvotní a nejhlubší smysl – rituál. V připravované inscenaci (S)tvoření se choreografka Alena Pešková nechává inspirovat východní filozofií, taoistickými texty a pěti lidskými emocemi – hněvem, radostí, zádumčivostí, žalem a strachem. Tancem prožitým do extrému, se všemi barvami, zvuky, vůněmi i tajemnými čísly… Taktéž přizveme na jeviště živly – vítr, oheň, zemi, kov a vodu.

 

KONEC STARÝCH ČASŮ
Jaroslav Žák, Tomáš Syrovátka

Malé divadlo Liberec
Režie: Šimon Dominik

Premiéra 13. 4. 2018
Jaroslav Žák, známý jako scenárista nesmrtelných filmů ze studentského prostředí Cesta do hlubin študákovy duše či Škola základ života, napsal hořko směšný příběh se stejným názvem jako slavný Vančurův román: Konec starých časů. Víc než o politiku zde ale půjde o lidské charaktery a pitomost téměř v duchu haškovském, ale i o pábitelství takřka hrabalovské či lechtivost jako od Škvoreckého. Ryze český humor v původní dramatizaci, kterou uvádíme ve světové premiéře, a to příznačně v letopočet, který končí osudovou českou osmičkou.

 

NOC V BENÁTKÁCH
Johann Strauss

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Režie: Dana Dinková

1. premiéra 18. 5. 2018
2. premiéra 20. 5. 2018
Noc, karneval, víno, ženy a zpěv. Co všechno se může stát. Co všechno je dovoleno? Kdo najde toho pravého a kdo pravou lásku naopak ztratí? Skladatel slavného Netopýra či Cikánského barona, Johann Strauss, se v Liberci představí se svým dalším slavným titulem. Ani v této operetě nebudou chybět nezapomenutelné melodie, krásné kostýmy, milostné tahanice s překvapivým rozuzlením s nádechem nostalgie časů minulých.

 

POHÁDKA O LIAZCE
Tomáš Syrovátka
Představení pro děti 5+

Naivní divadlo Liberec
Režie: Martin Tichý

Premiéra: 19. 5. 2018 nebo 26. 5. 2018.
V hravé a veselé pohádce režiséra Martina Tichého si najdou své kluci i holky. Kluky zaujme úkol stojící před libereckými montéry: Podaří se jim sestavit nejlepší kamión na světě? A jak dopadnou naši jezdci na záludném závodě uprostřed písečných dun? Děvčata se mohou těšit na kouzla arabských nocí a na pohádkové bytosti, s nimiž se čeští závodníci na poušti potkají.

 

ŽIJEME?
Lenka Čepková

Malé divadlo Liberec
Režie: Petr Štindl

Premiéra 1. 6. 2018
Text mladé slovenské autorky byl oceněn mezinárodní porotou v Norimberku v rámci soutěže pro české a slovenské dramatiky. Zadáním soutěže bylo téma „Hovory o hranicích“. Autorka pojala téma metaforicky a její hra je mozaikou příběhů lidí, kteří se míjejí, nerozumí si (a to nejen kvůli jazykové bariéře), HRANICÍ je i propast mezi minulostí a budoucností či okamžik našeho narození a smrti.

 

ÚKLADY A LÁSKA
Friedrich Schiller

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Režie: Ivan Krejčí

1. premiéra 15. 6. 2018
2. premiéra 17. 6. 2018
Divadlo a herectví se od Schillerových časů hodně změnily, ale srážka individuálního práva na štěstí se společenskou falší a politickou intrikou je platná a srozumitelná tím více, čím měně průhledné a zřejmé jsou zájmy a vazby, které ovlivňují naši současnost. Milostný vztah Ferdinanda von Walter a hudebníkovy dcery Luisy Millerové je pod tlakem úkladů a vyšších zájmů rozmetán na kusy a postavy jako např. tajemník Wurm (německy červ) jsou doslova prototypem intrikářství.

 

Vstupenky do Divadla F.X.Šaldy a Malého divadla rezervujte na stránkách www.evstupenka.cz

Vstupenky do Naivního divadla Liberec zajistíte na stránkách www.naivnidivadlo.cz