První automobil se vrací do Liberce


Oblastní galerie Liberec připravila pro své návštěvníky 3 nové výstavy. A je skutečně, nač se těšit.

 

Fenomén Charlemont, Eduard, Hugo a Theodor

17. 5.–9. 9. 2018

Výstava představí malířskou a kreslířskou tvorbu Eduarda Charlemonta (1848–1906) a ve výběru budou zastoupeny také práce jeho bratrů, malíře Huga (1850–1939) a sochaře Theodora (1859–1938). Dílo bratrů Charlemontových bude představeno v kontextu předních středoevropských umělců, jako byli například Václav Brožík, Hans Makart, Josef Václav Myslbek, Viktor Tilgner ad. Obrazy a kresby ze sbírek Oblastní galerie Liberec doplní zápůjčky z českých a moravských institucí.

Projekt nabídne divákům také kulturně historickou část, v jejímž rámci bude představen automobil Benz Victoria Theodora Liebiega ml. ze sbírek Národního technického muzea v Praze. Liberecký podnikatel Theodor von Liebieg se v roce 1893 stal vlastníkem Benzova automobilu Victoria a je tak považován za prvního automobilistu v Čechách!

 

 

Platónův jednorožecPlatónův jednorožec

17. 5.–9. 9. 2018

Balancování na hraně viditelného a skrytého je typické i pro současné post-konceptuálně orientované umění. Na výstavě Platónův jednorožec se představí tvorba dvou umělkyní – Kateřiny Dobroslavy Drahošové a Andrey Lédlové. Obě zastupují nastupující generaci výtvarníků a jejich post-konceptuální tvůrčí postoj je typický intermediálními přesahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námoříčkaAdolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námoříčka

17.5.2018-9.9.2018

Výstava koláží Adolfa Hoffmeistera z roku 1964 na téma lidských osudů a strašlivých nástrah života je doplněna animovaným filmem z roku 1970. Tyto zvláštní černobílé koláže, u nichž nikdo „kromě autora zpětně nerozluští všechny zdroje, z nichž vznikly“, se staly předlohou autorskému stejnojmennému filmu z roku 1970. Hrdina prezentovaného cyklu i animovaného filmu, který je v galerii promítán, prožívá hrůzostrašná a absurdní dobrodružství v surrealistickém výtvarném podání, v němž Hoffmeister navázal na svůj velký předválečný umělecký vzor, malíře Maxe Ernsta.