Legendární automobily v Technickém muzeu


Technické muzeum Liberec vás srdečně zve do nově otevřeného pavilonu s názvem „Království automobilů“. Pavilon je návštěvníkům otevřen od 7. dubna 2018 v areálu Technického muzea a představuje skutečně legendární a luxusní vozy ze sbírky manželů Slavomíra a Hany Hadrabových z Liberce, kteří je muzeu zapůjčili.

„Je to expozice luxusních aut. Vystavený je zde De Dion Bouton z roku 1906 nebo Rolls Royce Silver Dawn z roku 1950, kterým kdysi jezdil syrský princ,“ pyšně vyjmenovává ředitel Technického muzea Jiří Němeček. „Myslím, že tady hodně dlouho zůstane, protože to je unikát. Není mi známo, že by někdo u nás měl vystavenou takovou sbírku,“ dodává ředitel Němeček.

Ve sbírce má Slavomír Hadraba nejen auto syrského prince, ale také typy aut, s nimiž jezdili jiní slavní lidé. Například Rolls Royce Silver Cloud l z roku 1959 měla herečka Sophia Lorenová, americký Caddillac De Ville z téhož roku využíval Elvis Presley a Daimler DS 420 britská panovnice Alžběta II. Sbírání automobilových veteránů se Hadraba věnuje zhruba deset let. Prvním kouskem do sbírky byl sportovní britský vůz Schmallbach MG TR 4 z roku 1972. Všechna auta ze sbírky jsou pojízdná.

V pavilonu D uvidíte převážně anglická auta. „Ty mám nejraději, protože anglická klasika je prostě úžasná. Pak máme asi čtyři „ameriky“. Česko mám zastoupené pragovkou – Praga Piccollo z roku 1929,“ upřesňuje Slavomír Hadraba. Expozice luxusních a legendárních automobilů bude v pavilonu minimálně pět let. „Průběžně ji ale budeme obměňovat,“ říká Jiří Němeček. Součástí výstavy je i automobilová dílna z první poloviny minulého století.

Proto neváhejte a přijďte si prohlédnout tuto unikátní expozici.

Zdroj: s využitím ČTK