Divadelní premiéry


Podzim plný divadelních premiér nabízí liberecká kulturní zařízení: Divadlo F. X. Šaldy, Malé divadlo a Naivní divadlo Liberec. Začátek divadelní sezony bude ve městě krásně pestrý. Vyberte si představení podle svého vkusu a přijďte si podzim pořádně užít!

 Divadlo Liberec

PANNA ORLEÁNSKÁ
Opera
Petr Iljič Čajkovskij

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Dirigent: Martin Doubravský
Režie: Linda Keprtová

1. premiéra 22. 9. 2017

2. premiéra 30. 9. 2017 

Historické náměty vždy lákaly a oslovovaly operní skladatele napříč historickou, či geografickou mapou. Ne jinak tomu bylo i u Petra Iljiče Čajkovského (1840- 1893), který si pro jednu ze svých oper vybral látku dramatika Friedricha Schillera, pojednávající o jedné z nejproslulejších, však i nejkontroverznějších postav evropských dějin – o Janě z Arku, přezdívanou Panna orleánská.  Opera bude uváděna v ruském originále, s českým a německým překladem, v Liberci, v novodobé divadelní historii vůbec poprvé.

 

 

MUČEDNÍK

Činohra
Marius von Mayenburg

Malé divadlo Liberec
Režie: Martin Tichý

Premiéra 6. 10. 2017

Náboženského fanatismu se dnes bojíme stále víc. Naše hra vám na něj nabízí mrazivě groteskní, ale především neobvyklý pohled: s fanatismem nespojuje islám, ani přistěhovalce, ale „našeho“ evropského kluka, který propadl „našemu“ náboženství. Mayenburgova hra je dráždivým a nepopisným svědectvím o naší době a o nás.

 

 

BAJAJA

Inscenace pro děti od 6 let
Božena Němcová

Naivní divadlo Liberec
Režie: Markéta Sýkorová

Premiéra: 14. 10. 2017

Režisérka a autorka dramatizace (a rovněž výtečná herečka), Markéta Sýkorová, je v Naivním divadle podepsána již pod celou řadou titulů (naposledy Čarovná rybí kostička). Nyní připravuje inscenaci podle původní verze klasické pohádky Boženy Němcové. S výtvarnicí Terezou Vašíčkovou zvolila prostředky činohry kombinované s loutkovými scénami, v nichž bude ponejvíce pracovat s dnes již málo využívanou technologií spodem voděných loutek, tzv. javajek.

 

 

TAJUPLNÝ OSTROV
Činohra
Jules Verne

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Režie: Filip Nuckolls

1. premiéra 20. 10. 2017

2. premiéra: 28. 10. 2017

Čas od času rádi nabízíme rodinné představení vhodné pro publikum každého věku. Tentokrát půjde o slavnou verneovku Tajuplný ostrov v dramatizaci režiséra Filipa Nuckollse, který svou předchozí tvorbou dokázal, že právě „rodinné tituly“ mimořádně dobře umí. Útěk z Ameriky, kde právě zuří válka Severu proti Jihu, cesta balónem, ztroskotání, objevování přírody neznámého ostrova, setkání s tajemným cizincem, mezilidská důvěra jako jediná šance na dobrý konec, to všechno jsou motivy, které vám hravou a neiluzivní formou chceme rozehrát v naší nové inscenaci.

 

 

PETROLEJOVÉ LAMPY – OBRAZY Z JILEMNICE
Balet
Leoš Janáček, Libor Vaculík

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hudba: Leoš Janáček
Choreografie, libreto, režie: Libor Vaculík

1. premiéra 10. 11. 2017

2. premiéra 18. 11. 2017

Popis: Sugestivní drama pojednává o nepříliš pohledné stárnoucí Štěpce, která žije v dusném prostředí českého maloměsta. V den svatby ještě netuší, jaká nemoc pronásleduje jejího vysněného ženicha… Jaroslav Havlíček napsal baladický příběh o zmařených touhách, přetvářce a houževnatosti, a poklonil se tak svému rodnému městu Jilemnici.

 

 

LENINOVI BALZAMOVAČI
Činohra
Vern Thiessen

Malé divadlo Liberec
Režie: Šimon Dominik

Premiéra 8. 12. 2017

Hra má formu grotesky, v níž nechybí demonstrace balzamování Leninovy anatomie ani dobové vtipy, které s oblibou vypráví periodicky z mrtvých vstávající Lenin. Uvedeme ji v Malém divadle 8. prosince ke stému výročí VŘSR. PS. Velká říjnová revoluce se slavila 7. listopadu, tak proč by premiéra k jejímu stému výročí nemohla být 8. prosince?

 

 

DVĚ VDOVY
Opera
Bedřich Smetana

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Dirigent: Robert Jindra
Režie: Jan Antonín Pitínský

1. premiéra 15. 12. 2017

2. premiéra 17. 12. 2017

Česká operní tvorba patří v posledních letech mezi klíčové pilíře všech operních domů v rámci českého regionu.  Libreto Emanuela Františka Züngela, je inspirováno francouzskou hříčkou Jeana Pierra Mallefilla a něžným, laskavým způsobem hovoří o dvou zcela rozdílných ženách, které se shodou okolností opatřují ve velmi podobných životních situacích, avšak každá se díky svému charakteru dívá na svět jinýma očima, jinou optikou.

Změna termínů a představení možná!